GRATIS WORKSHOP
Natuurtechnisch bosbeheer
Woensdag 1 oktober t/m zaterdag 4 oktober
Scroll omlaag om aan te melden

Over de omvorming van cultuurbos naar meer natuurlijk bos
Van woensdag 1 oktober t/m zaterdag 4 oktober organiseert Nardinclant Landschapsbeheer de Workshop Natuurtecnisch bosbeheer. De workshop start op woensdag 1 oktober met een theoriedag (als benodigde introductie op de praktijkdagen) in de Infoschuur van het Goois Natuurreservaat in Hilversum.
De praktijkdagen op 2, 3 en 4 oktober vinden plaats in het Spanderswoud in Hilversum. De workshop is bedoeld voor terreinmedewerkers, boswachters en vrijwilligers van natuurbeherende organisaties.

Het Spanderswoud In 1981 heeft de gemeente Hilversum, destijds eigenaar van het Spanderswoud een beheerplan aangenomen met de vooruitstrevende doelstellingen: 1. Natuurbehoud en 2. Rustige recreatie. Er werd toen gestart met het zogenaamde omvormingsbeheer.
Het doel was om meer structuurvariatie te creëren, meer dood hout aan te brengen en wandelpaden uit de roulatie nemen, om zo bospercelen samen te voegen tot grotere boseenheden. Dat laatste is voor de ontwikkeling van bos als levensgemeenschap (met zijn bosfauna) fundamenteel.
Het Spanderswoud bestaat deels uit oude structuurrijke Grove dennen opstanden, voormalig doorgeschoten Eikenhakhout en monotoon cultuurbos. In een cultuurbos zijn de bomen op een houtteeltkundige wijze aangeplant. Er is een relatief eenvormige boomlaag van dezelfde soort en leeftijd, op regelmatige afstand van elkaar. Een struiketage ontbreekt, waardoor verstorende invloeden van recreatie worden versterkt en een wezenlijk deel van bosvogels (zoals Roodborst, Merel en Zwartkop) ontbreekt
In 1991 is het Goois Natuurreservaat eigenaar geworden en is het omvormingsbeheer voortgezet. Het Goois Natuurreservaat doet dat door perceelsgewijze variabele kap en Nardinclant Landschapsbeheer door boomsgewijze kap met de lier, waarmee bomen worden omgetrokken. Deze methode valt onder de noemer natuurtechnisch bosbeheer.
- 1 oktober t/m 4 oktober 2025
- Theoriedag en 3 praktijkdagen in het bos - toegang gratis
- Aanvang is 09:00 - Eindtijd is rond 15:30
- Theoriedag 1 Oktober: Infoschuur 't Gooi, Naarderweg 103A, 1217 GL Hilversum
- Praktijkdagen 2 t/m 4 Oktober: Afspreekplek Beethovenlaan (aan de boszijde), Hilversum
- Bel Jan voor vragen/inlichtingen: 06 53 71 48 42
- Bel Tanja voor vragen/inlichtingen: 06 28 15 11 25
Theoriedag woensdag 1 oktober

9.00 uur Inloop met koffie
9.30 uur Introductie: Nardinclant Landschapbeheer
9.45 uur Natuurtechnisch bosbeheer
door Nardinclant
10.30 uur Arbo en veilig werken in het bos
door Landschap Noord-Holland
11.15 uur. Koffiepauze
11.30 uur Recreatie/fauna en bosbeheer
door Goois Natuurreservaat
12.15 uur. Vragen en discussie
12:30 uur Lunch (aangeboden door Nardinclant)
Praktijkdagen donderdag 2 oktober t/m zaterdag 4 oktober

Dit praktijk deel van de workshop vindt plaats in het Spanderswoud te Hilversum.
Per dag is er plaats voor 15 deelnemers.
We gaan bospercelen samenvoegen zodat er een groter rustgebied ontstaat. Door het omtrekken van bomen (o.a. Grove den en Corsicaanse den) en het afzetten van Amerikaanse eik en Amerikaanse Aanmelden kan vanaf 1 juni via www.nardinclant.nl vogelkers.